Malování barvami na látku - na co dát pozor? 

17.04.2019

Jestliže se někomu z nás dílo nezvykle daří, pohlížíme na něj se zvláštním okouzlením a s podobnou fascinací bereme také do rukou textil, který se má proč chlubit i něčím jiným, než jen běžnou textilní výrobou. Dřív po čem se sáhlo, to neslo stopy rukou našich babiček, snad i prababiček, pratet, jejich známých a sestřenic: zalátané ponožky, výšivky, vyspravené prádlo, folklórní vzory. Na jedné straně vyhodnocujeme často takové konání jako přežitek, ale když si představíme to množství precizně odvedené práce a nad ní stráveného času, jdou na nás mdloby.


Určitě jste jako malí - popřípadě o trochu větší - vyráběli batikovaná trička, šaty. Něco málo jste si ušili, ve škole jste křížkovým stehem vyplnili vzory papírových přání; ale pokud jde o oblečení, které máte vzít s sebou do práce, nevezmete si to ručně vyrobené. Proč? Protože málokdy docílíme tak profesionálních výsledků. Technika, kterou vám představíme: malování na textil za pomocí zažehlovacích barev, pro vás může být povzbudivě jednoduchá, nebo přespříliš náročná, avšak klademe si za cíl upozornit na nejrůznější úskalí dříve, protože pak už vás může práce s barvami jen příjemně překvapit.


Zažehlovací barvy a práce s nimi

Zažehlovací barvy mají nespornou výhodu v tom, že je seženete v každém obchodě s hobby potřebami, a to v široké škále odstínů. Doporučuji vybírat zažehlovací barvy v nádobkách v sadě a k nim pořídit případně i konturovací barvy. Zkuste lahvičku s barvou mírně protřepat, ať vidíte, jakou konzistenci barva má. Neměla by být ani příliš hustá, ani řídká. Možná si řeknete, že první varianta se dá vždy zředit, ale ze zkušenosti jsou takové barvy spíše zatuhlé a hůře se s nimi pracuje.
Neočekávejte také, že na první dobrou vyšvihnete portrét od Caravaggia - i když pár takových taky znám. Pro začátek určitě zkuste přírodní materiály - výrobky z bavlny. Také si k práci krom štětců a sklenice s vodou sežeňte karton nebo plastovou podložku; snadno se zapomíná na to, že se pod vaší vybranou vrstvou nachází ještě jedna (zadní strana trička, polštáře a podobně), kterou pak můžete nechtěně ozdobit.

Připravte se na to, že s každým tahem štětcem se bude látka přeci jen trochu kroutit nebo natahovat, což je právě něco, co nám na začátku nedovoluje být profi. Uleví se vám, pokud si motiv předkreslíte, nebo využijete šablon. Pozor však na to, že i geometrické tvary a přílišné dbání na linky, by vás mohlo ze začátku potrápit.

Pokud jde o oblečení, je velmi důležité, jak důkladně je prvek proveden, ale ještě důležitější, nakolik je vhodný k variantě vybraného oblečení a kde je umístěn, také jak se na konkrétním těle chová. Zkuste prvně ozdobit věci, které můžete využít jako bytový dekor, nebo pokud si troufnete, také tašky nebo kabelky.

Pokud jste s výsledkem spokojeni, je třeba barvy zažehlit. Po zaschnutí barev se barvy fixují běžnou žehličkou, přes pečící papír nebo zrubu. Barvy jsou tak odolné proti čištění, žehlení a praní.