Malování kávou

Také milujete po ránu či po obědě dát si voňavý šálek kávy?
Pojďte si při pití kávy i malovat! Ano, kávou se opravdu dá malovat! Káva má nádhernou hnědou barvu, kterou se dají vytvářet monochromatické malby.

Náplní kurzu Malování kávou je seznámení se s malířskou technikou, která má velmi blízko k malování akvarelovými barvami. Obrazy, které při malbě kávou vznikají, mají nádhernou barevnou škálu hnědých tónů, obrazy jsou stejně jako káva klidné, mají v sobě závan hloubky starých časů a učí nás, jak vytvořit pocit bohaté barevné škály stínováním, tahem štětce, texturou.

1 500,00 Kč

Program kurzu:

  • příprava šálku kávy a seznámení účastníků
  • seznámení s technikou malování kávou - potřebné pomůcky
  • napínání akvarelového papíru na dřevěnou desku
  • výběr a přenášení motivu na plátno
  • techniky malby kávou - malba suchého do suchého, mokrého do mokrého (textura a valéry), vymývání, vykrývání, linka a plocha
  • malba do suchého, kresba (tužka, tuš) a akvarel, malba předmětu, přírodního materiálu
  • zhodnocení a popovídání o malbách


Proč malovat akvarelovou technikou pomocí kávy? Třeba proto, že mezi její kouzla patří nejen originalita použitého materiálu, ale i svěžest malířského tahu, průsvitnost samotné malby, lehkost podání, rychlost, zachycení proměn způsobených atmosférickými efekty či křehkosti architektonických prvků, čistota výrazu nebo brilantní barevnost, kterou využívali v dějinách umění především expresionisté. Výhodou je, že "kávu" můžete mít kdykoli s sebou i na výletě! Pro tuto malbu nepotřebujete mnoho pomůcek. Tedy jedna z příjemných vlastností této techniky je, že si můžete začít malovat kdykoli se Vám zachce. Techniku, kde se barevný pigment a voda míchají dohromady, můžeme sledovat již v nejstarších dobách. Již pravěký malíř použil pro jeskynní malbu barevný pigment spojený vodou nebo tukem. Vytvořte si také svoji barvu!
Akvarel bývá často označován jako nejobtížnější malířská technika a to z toho důvodu, že už se nemůže tak snadno opravovat jako například obraz malovaný olejovými barvami. Cvičte si svoji trpělivost a vůli! Seznamte se třeba i s čínskou tušovou malbou, která představovala rukopis tvůrce - malíře, filosofa a básníka, jehož štětec odrážel na papír jeho myšlenky, momentální rozpoložení nebo náladu výjevu.

Byl to perfektní den. Tvorbu jsem si užila. V prostředí, kde se tvoří stále - tedy u vás, to jde vždycky pěkně :-). Před časem jsem tam udělala dvě sochy, které mám moc ráda, a tak jsem byla opět ráda v tomto tvůrčím prostředí. Tamara byla skvěle připravená, bylo vidět péči a čas, který kurzu věnovala v přípravě. Ochotně též poslala materiály emailem. Ostatní ženy v kurzu byly také moc fajn, celkově opravdu příjemný den. Obraz si pověsím na významné místo :-) V ateliéru je vždycky vše potřebné a líbí se mi vždy, že vedle tvoří zase jiní umělci :-) Děkuji, že jste a že děláte tak pěknou práci. Děláte svět lepším místem, je to nádherné, že podněcujete lidi k tvorbě. Líbí se mi, že si může každý vybrat, nabídka je tak široká. Jsem vaše fanynka a jistě zase přijdu. Přeji vám krásné dny, ať se vám daří a děkuji!