TO BYCH ZVLÁDL TAKY

05.03.2019

MgA. Petra Viltová

"To bych zvládl taky" je věta, kterou jste již v galerii současného umění jistě zaslechli. Možná jste ji dokonce pronesli vy sami. A možná, pokud jste jako já učitel výtvarného umění, ji slýcháte při přednáškách o současném umění dennodenně.


Autoři stejnojmenné knihy jsou si vědomi problematiky porozumění současnému umění, a proto vytvořili knihu, která má pomocí komiksů přiblížit současné umění žákům základních a středních škol,

i laikům výtvarného umění. Knihu vytvořili pedagogové Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s galerií OFF/FORMAT. Kvalita knihy je tak zaštítěna výtvarnými pedagogy, kurátory i výtvarníky. A co je na knize zábavného? Pomocí jednoduchých komiksů, které jsou vytvořeny za pomoci výstřižků z učebnic oživené dokreslením a bublinami přibližuje návštěvu galerie a významných uměleckých děl "obyčejným smrtelníkům".


Nenásilně vás tak provede pomocí třinácti komiksových příběhů světem umění od impresionismu až ke konceptuálnímu umění. Kromě zábavných polemik nad uměleckými díly zde najdete také nová přízviska uměleckých směrů, která si zamilujete, či správnou výslovnost jmen zahraničních umělců, se kterou tak často bojujeme. Vše je přitom podáno hravou formou a v rozsahu, který zvládnete a s chutí prolistujete za večer. Nemáte důvěru k současnému umění nebo jste mu nikdy zcela neporozuměli? Zkuste si prolistovat knihu s podtitulem Umění moderny v komiksech a třeba změníte názor!


Autoři knihy: Petr Kovář, Marta Kovářová, Ondřej Navrátil, Magda Navrátilová Garguláková
Nakladatel: Masarykova univerzita Brno, 2016
Počet stran: 71