Malováno pro děti. Tradice, na které jsme skoro zapomněli

12.10.2019

Vzpomínáte na hadrovou panenku, kterou ušila vaše babička? Nebo domeček, který vám v dílně vyrobil táta? Nebo jste s ním skládali kolejnice a modelovali železniční svět, abyste na něj pak posadili parní vláček? Ať tak či onak, možná se občas přistihneme u toho, že v dětském pokojíčku je sice hravý designový nábytek, vysněné hračky od Ježíška vyskládané v regálech, ale obrázky vám spíš nosí sama ratolest. Máme dnes na děti v tomto ohledu čas?


Dětský svět je plný fantazie, vyřádit se může jejich i vaše duše, byla by škoda tohle krátké období promarnit. Inspiraci můžeme hledat třeba u skvělé kreslířky, kterou byla maminka Václava a Ivana Havlových, Božena Havlová. Svým dvěma chlapcům vykreslila jednotlivá písmena, aby se podle nich učili abecedu; zanechaly tak skvělý výsledný dojem, že se o nich ještě dnes vypráví v mnoha kuloárech i memoárech.

Z domácností také už vymizelo i leccos z české tradice - třeba domácí loutková a maňásková divadla. Pokud neoplýváte zručností práce se dřevem, ale přáli byste si podílet se na "stavbě" loutkového divadla, nechte si zhotovit divadélko s průřezy pro kulisy. I kdybyste pak nestíhali vyrábět nová pozadí pro samotnou hru, věřte, že děti se toho sami postupem času rády zhostí. Jestliže by vás i lákala řezbařina, na internetu jsou dnes k dispozici videonávody dostupné v češtině, podle kterých se dá začít na loutkách pracovat.

Těm nejmenším můžete také pomalovat třeba kostky, kukátka ... jen natřít dřevěné hračky, stejně jako dětský nábytek nezávadnými barvami bývá trošku kumšt. Ale pokud k dekorování nábytku umíte ještě šít, děti budou nadšené z nejrůznějších kapsářů, hracích dek, spacích pytlů ve zvířecí podobě, polštářů pomalovanými textilními barvami, pomalovat můžete třeba i látková pexesa. Těm větším můžete věnovat třeba ilustrovanou sbírku říkadel nebo hravý komiks.
Ano třeba to nebude dokonalé, v rámci času a námahy můžeme leccos pořídit. Ale věřte, že všechno, co ponese váš rukopis, se vašim dětem jednou zaryje hluboce do paměti a láskou na to budou vzpomínat.